PROGRAM 24 februarie 2020 - 1 martie 2020

Ora luni 24 februarie 2020
06:00 CONEXIUNI (R)

Producător Vali Iorga

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

11:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

.Prima parte. Redifuzare

“Magazin al.. faptelor bune!”

El va aduna laolaltă “Români de 10”, care s-au remarcat prin performanţe notabile şi gesturi emoţionante, mulţi dintre ei nefiind persoane publice. Într-un show spumos, în care vor fi promovaţi cei mai valoroşi cetăţeni ai României, poveştile emoţionante, exemplele de urmat şi divertismentul de calitate se vor întâlni, la TVR.

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
12:00 Femei de 10, bărbaţi de 10
Partea a II-a

Femei de 10, bărbaţi de 10 Partea a II-a Redifuzare

“Magazin al.. faptelor bune!”

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 Europa 360

* Redifuzare

Studioul territorial Timisoara

Producator Dan Ratiu

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) *Sport(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

Redifuzare

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Limba folosită în mass-media ne influenţează fără să vrem. În fiecare luni, Ruxandra Gheorghe Negrea ia “pulsul străzii”.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00 Cântec şi poveste

. Redifuzare
Producător: Radu Anghel

Studioul teritorial Cluj

15:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

16:00 Editie speciala

Transmisiune directa

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Ileana Pirgaru şi Vasile Muntean

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

19:55 Vorbeşte corect!

Redifuzare

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00* Romania 9

*Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalist Oana Cucuruzeanu

Producător Livia Şerban Iancu

Transmisiune directa

22:00 Câştigă România!

. Redifuzare

*Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România.

Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

22:50 Discover România

MUZEUL VIU DINCOLO DE SPATIU SI TIMP-CNM ASTRA SIBIU

Producator Cecilia Melinescu

23:00 Avocatul dumneavoastră

Moderator Angela Avram

Jurnalist Aura Iosif

Producător Angela Avram

00:30 România… în bucate

TVR Timisoara Editia 91

O nouă emisiune pentru pasionaţii bucătăriei tradiţionale: „România... în bucate!”. De luni până vineri, de la ora 17.00, telespectatorii sunt invitaţi să însoţească reporterii TVR în diverse locuri din România şi să afle secretele mâncărurilor specifice zonei respective.

Sub deviza”Stomacul destept tine mintea sanatoasa” Ion T. Mihai ne prezinta o emisiune realizata in Dudestii Noi. Impreuna cu Antonia, prietena lui, cu mama si bunica ei, gateste pui pe sticla cu garnitura de brocoli, ciuperci, mazare, morcovi, cartofi dulci si fasole, prajitura cu dovleac si o paine in forma de floarea soarelui.

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Murgu

01:00 Cantec si poveste

(.R)

Studioul teritorial Cluj

01:55 Diaspo radar

Producator Diana Gheorghiu

02:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

.Prima parte

“Magazin al.. faptelor bune!”

El va aduna laolaltă “Români de 10”, care s-au remarcat prin performanţe notabile şi gesturi emoţionante, mulţi dintre ei nefiind persoane publice. Într-un show spumos, în care vor fi promovaţi cei mai valoroşi cetăţeni ai României, poveştile emoţionante, exemplele de urmat şi divertismentul de calitate se vor întâlni, la TVR.

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:00 Femei de 10, bărbaţi de 10

Partea a II-a

“Magazin al.. faptelor bune!”

Prezintă Marina Almăşan

Producător Marina Almăşan

Realizatori: Dana Grigore şi Elena Cristescu

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu, Mirela Goldic

Coproducţie TVR-SC CONTERA MEDIA SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
04:00 Obiectiv comun (R)

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Transmisiune directa

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora marţi 25 februarie 2020
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

11:00 Cap compas

Redifuzare

Producator Elena Dinu

11:30* Un doctor pentru dumneavoastră

Redifuzare

Moderatori: Ana Maria Ghiur
Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 Izolati in Romania

Redifuzare

Producator Dite Dinez

14:00* Telejurnal

*Meteo(inregistrat) *Sport(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

(Redifuzare)

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Limba folosită în mass-media ne influenţează fără să vrem. În fiecare luni, Ruxandra Gheorghe Negrea ia “pulsul străzii”.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Tg. Mures

15:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

16:00 Profesionistii… cu Eugenia Voda. Best of

Producator Eugenia Voda

16:50 Discover România

Producator Cecilia Melinescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Ileana Pirgaru şi Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

19:55 Vorbeşte corect!

(Redifuzare)

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00 România 9

*

Moderator Ionuţ Cristache

Invitat Cristian Presură, fizician

Jurnalist Oana Cucuruzeanu

Producător Livia Şerban Iancu

22:00 Câştigă România!

Redifuzare.

*Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România.

Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

22:50 Discover România

Producator Cecilia Melinescu

23:00 Investiţi în România!

Moderator şi producător tv Sorin Burtea
Jurnalişti tv: Raluca Amzăr, Ana Maria Ghiur, Roxana Segneanu şi Răzvan Onesa

Regizor tv Manuela Apostol

Editor coordonator Cristina Leorenţ

00:30 România… în bucate

TVR Craiova

O nouă emisiune pentru pasionaţii bucătăriei tradiţionale: „România... în bucate!”. De luni până vineri, de la ora 17.00, telespectatorii sunt invitaţi să însoţească reporterii TVR în diverse locuri din România şi să afle secretele mâncărurilor specifice zonei respective.

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Murgu

01:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Tg. Mures

01:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

02:00 Cap compas

Producator Elena Dinu

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Moderatori: Ana Maria Ghiur
Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

04:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora miercuri 26 februarie 2020
06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

11:00 Natură şi aventură

Redifuzare

Studioul teritorial Cluj

Producator Dan Pavaloiu

11:30* Un doctor pentru dumneavoastră

Redifuzare

Moderatori: Ana Maria Ghiur
Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 # Creativ

Redifuzare

Producator Claudia Spatarescu

14:00* Telejurnal

*Sport(inregistrat)*Meteo(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

(Redifuzare )

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Limba folosită în mass-media ne influenţează fără să vrem. În fiecare luni, Ruxandra Gheorghe Negrea ia “pulsul străzii”.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00 Cantec şi poveste

*

Studioul teritorial Iaşi

Producator Carmen Olaru

15:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

16:00 Destine ca-n filme

Redifuzare

Realizator Iuliana Marciuc


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
16:50 Discover România

MANASTIREA CELIC DERE-CREDINTA DE OTEL

Producator Cecilia Melinescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Ileana Pirgaru şi Vasile Muntean

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

19:55 Vorbeşte corect!

(Redifuzare )

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

20:00 Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj )

21:00 România 9

*

Moderator Ionuţ Cristache

Invitat Cristian Presură, fizician

Jurnalist Oana Cucuruzeanu

Producător Livia Şerban Iancu

22:00* Câştigă România!

.Redifuzare

*Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România.

Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

22:50 Discover România

MANASTIREA CELIC DERE-CREDINTA DE OTEL

Producator Cecilia Melinescu

23:00 Articolul VII

Moderator Mihaela Crăciun

Jurnalişti: Raluca Tudor şi Marian Nicola

Producător Mihaela Crăciun

00:00 La un pas de Romania

Redifuzare

00:30 România… în bucate

TVR Iasi Editia 93

O nouă emisiune pentru pasionaţii bucătăriei tradiţionale: „România... în bucate!”. De luni până vineri, de la ora 17.00, telespectatorii sunt invitaţi să însoţească reporterii TVR în diverse locuri din România şi să afle secretele mâncărurilor specifice zonei respective.

Roxana Bratec si maestrul bucatar Gigi Fedeles ne gatesc salau cu bacon la cuptor si ficatei Chin-Tao cu garnitura de cartofi cu rozmarin.

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Murgu

01:00 Cantec şi poveste

*Studioul teritorial Iaşi

Producator Carmen Olaru

01:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

02:00 Natură şi aventură

Studioul teritorial Cluj

Producator Dan Pavaloiu

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Moderatori: Ana Maria Ghiur
Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

04:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Elena Guţu

Producători: Marina Afanas, Elena Guţu

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora joi 27 februarie 2020
06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

11:00* Drumuri aproape

Redifuzare

*Studioul teritorial Timişoara

Producător Diana Bogea

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Redifuzare

Moderatori: Ana Maria Ghiur
Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Coleşnic

Transmisiune directă

13:30 Parlamentul Romaniei

Prezintă RaduRădulescu

Producător Ion Stavre

14:00* Telejurnal

*Sport(inregistrat)*Meteo(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

Redifuzare

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Limba folosită în mass-media ne influenţează fără să vrem. În fiecare luni, Ruxandra Gheorghe Negrea ia “pulsul străzii”.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Craiova

15:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

16:00 Garantat 100%

Redifuzare

Moderator Catalin Stefanescu

Producator Adrian Ionica

16:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Elena Gutu

Producători: Marina Afanas, Elena Gutu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Ileana Pirgaru şi Vasile Muntean

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

19:55* Vorbeşte corect!

Redifuzare

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Limba folosită în mass-media ne influenţează fără să vrem. În fiecare luni, Ruxandra Gheorghe Negrea ia “pulsul străzii”.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Meteo (Montaj )

*Sport (Montaj)

21:00 Romania 9

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalist Oana Cucuruzeanu

Producător Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:00 Câştigă România!

.Redifuzare

*Singurul show-concurs tv de cultură generală din România, despre România.

Prezinta Virgil Ianţu

Regia artistică Larry Maronesse Producător Diana Pascal

O producţie Zucchero Media şi TVR2

22:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

23:00 A doua Roamnie

Producător Liliana Văduva

00:30 România… în bucate

TVR Tg. Mures

O nouă emisiune pentru pasionaţii bucătăriei tradiţionale: „România... în bucate!”. De luni până vineri, de la ora 17.00, telespectatorii sunt invitaţi să însoţească reporterii TVR în diverse locuri din România şi să afle secretele mâncărurilor specifice zonei respective.

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Murgu

01:00 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Craiova

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00 Drumuri aproape

*Studioul teritorial Timişoara

Producător Diana Bogea

02:30 Un doctor pentru dumneavoastră (R)

Moderatori: Ana Maria Ghiur
Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

04:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Elena Guţu

Producători: Marina Afanas, Elena Guţu

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora vineri 28 februarie 2020
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator Vasile Muntean

Producător Zina Cerchez

06:55 Imnul României

07:00 Matinalii

(I)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(II)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Matinalii

(III)

Prezentatori: Ecaterina Mardari,Anatol Guzic,Sandu Scobiola ,Mihai Suvac

Producător Nicoleta Toacă şi Laura Grigore

Transmisiune directă Chişinău

10:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Elena Guţu

Producători: Marina Afanas, Elena Guţu

11:00 Regatul salbatic. Sezonul5

Producator Mihai Ene

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Redifuzare

Moderatori: Ana Maria Ghiur
Jurnalist tv Delia Logofătu
Realizator tv Cristina Anton
Producător tv Monica Ancuța

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Colesnic

Producator Ruslan Grabari şi Vitalie Guţu

Transmisiune directă

13:30 Parlamentul Romaniei

Prezintă RaduRădulescu

Producător Ion Stavre

14:00* Telejurnal

*Sport(inregistrat)*Meteo(inregistrat)

Prezinta Alina Stancu

Translator mimico-gestual Laura Ioana

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:55* Vorbeşte corect!

Redifuzare

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Limba folosită în mass-media ne influenţează fără să vrem. În fiecare luni, Ruxandra Gheorghe Negrea ia “pulsul străzii”.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

15:00 Cântec şi poveste

.

Studioul teritorial Timisoara

15:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

16:00 Aventura urbană

Redifuzare

Moderator Irina Luca

Realizator Irina Luca

Producător Oana Turcu

16:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Elena Guţu

Producători: Marina Afanas, Elena Guţu

Transmisiune directa

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directa

19:55* Vorbeşte corect!

Redifuzare

Să acordăm atenţie măcar 5 minute pe zi, limbii române!

Limba folosită în mass-media ne influenţează fără să vrem. În fiecare luni, Ruxandra Gheorghe Negrea ia “pulsul străzii”.

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia.

Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă

20:00* Telejurnal

* Ştiri+*Tema zilei

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj )

21:00 Pe urmele istoriei

Episodul 5/8

Producator sandrino Gavriloia

21:30 Daruieste Romanie!

Redifuzare

23:00* NUNŢILE ROŞII

Film (Les noces rouges, Franţa, 1973)

Regia: Claude Chabrol

Cu: Michel Picolli, Stephane Audran, Clotilde Joano, Eliana de Santis

Dramă.

* 1973-Festivalul de Film Berlin-Premiul FIPRESCI; nominalizat la Ursul de Aur.

Redactor:


XX ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 15 ANI (15)
00:35 România… în bucate

TVR Cluj

O nouă emisiune pentru pasionaţii bucătăriei tradiţionale: „România... în bucate!”. De luni până vineri, de la ora 17.00, telespectatorii sunt invitaţi să însoţească reporterii TVR în diverse locuri din România şi să afle secretele mâncărurilor specifice zonei respective.

Jurnalist: Cătălin Blebea

Producător: Cristina Murgu

01:05 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Timisoara

02:00 Aventura urbană

Moderator Irina Luca

Realizator Irina Luca

Producător Oana Turcu

02:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

03:00* NUNŢILE ROŞII

Film (Les noces rouges, Franţa, 1973)

Regia: Claude Chabrol

Cu: Michel Picolli, Stephane Audran, Clotilde Joano, Eliana de Santis

Dramă.

* 1973-Festivalul de Film Berlin-Premiul FIPRESCI; nominalizat la Ursul de Aur.

Redactor:


XX ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 15 ANI (15)
04:35 Regatul salbatic

Producator Mihai Ene

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora sâmbătă 29 februarie 2020
06:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator Vasile Muntean

Producător Zina Cerchez

06:55 Imnul României

07:00 Tezaur folcloric

.

Jurnalişti tv: Roxana Pletea Popuşoi, Carmen Vrabete

Producător Gheorghiţa Nicolae

07:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

08:00 Ferma

Nu mai aveţi loc la oraş? Încercaţi la ţară!...

Emisiune pentru actuali şi viitori tineri fermieri

Undeva în România

Secretul reușitei

Jurnalist tv: Sergiu Marinescu

Emisiune de: Viorel Popescu şi Eugen Daniel Iancu

08:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

09:00 M.A.I aproape de tine

Jurnalist Serban Iancu

09:30 Lumea azi

Producator Ioana Dumitrescu

10:00 #Creativ

Producător Claudia Spatarescu

10:30* Teatru * Teatru Naţional de Televiziune

* Unchiul Vanea

Redactor George Mladen

Teatrul Național de Televiziune este un proiect Casa de Producție TVR, difuzat pe canalele TVR

Producător coordonator Demeter András István

XX AUDIENŢĂ GENERALĂ (AG)

13:00* Documentar * Documentar

MARELE RĂZBOI SUBTERAN (The Great Underground War, Germania, 2014),

Realizatori: Paul Russell, Andrea Vogt

Seria reconstituie incredibilele realizări inginereşti şi tehnicile de supravieţuire din timpul a cinci bătălii legendare-Ypres, Somme, Vauquois, Monte Paterno, Col Di Lana-purtate în subteran în Primul Război Mondial-cu ajutorul unor arhitecţi, istorici şi experţi din Regatul Unit, Germania, Austria şi Franţa-care explorează tunelurile şi buncărele din Alpii italieni până în câmpiile Flandrei.

Episodul. 3: Vauquois, deal al morţii

Folosind un labirint subteran de galerii şi tuneluri, trupele germane şi franceze s-au luptat timp de trei ani prin provocarea unor explozii masive, Povestea este reconstituită datorită conservării jurnalelor lui Herman Hoppe, un inginer german care a construit mare parte dintre tuneluri.

Redactor: Ştefan Asavei


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
13:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

14:00* Telejurnal

*Sport(inregistrat) *Meteo(inregistrat)

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Producatori Violeta Iorgulescu,Anamaria Panait

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:30 Pe urmele istoriei (R)

Episodul 5/8

Producator Sandrino Gavriloaia

15:00 Cucerirea Angliei

Film * Prima parte

Franţa-Elveţia-România, 1982

Regia: Sergiu Nicolaescu şi Gilles Grangier

Cu: Hervé Bellon, John Terry, Emanoil Petruţ, Mircea Albulescu, Marga Barbu

Dramă, film istoric. Realizat iniţial ca un serial în şase episoade, pentru televiziunea franceză, filmul prezintă domnia lui William Cuceritorul, începând cu recunoaşterea sa ca duce de Normandia şi până la încoronarea sa ca rege al Angliei, după cucerirea acesteia, în 1066.

Redactor: Marian Nicola


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
16:20 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

16:30 Timuişoara Capitală Culturală

17:00 Down the Road. Aventura

* Editia 6

Prezentator Mircea Radu

Producător general Maria Marinescu

Producător executiv Marie-Jeanne Ion

17:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

.Redifuzare

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producător Dan Manoliu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
19:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

20:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj )

21:00 Drag de România mea!
Prima parte.

Prima parte.Redifuzare

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Jurnaliști: Adina Toderașcu, Andreea Baciu

Producător: Codruţa Prunariu

22:00 Drag de România mea!
Partea a doua.

Partea a doua.Redifuzare

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Jurnaliști: Adina Toderașcu, Andreea Baciu

Producător: Codruţa Prunariu

23:00* Cucerirea Angliei (R)

Film * Prima parte

Franţa-Elveţia-România, 1982

Regia: Sergiu Nicolaescu şi Gilles Grangier

Cu: Hervé Bellon, John Terry, Emanoil Petruţ, Mircea Albulescu, Marga Barbu

Dramă, film istoric. Realizat iniţial ca un serial în şase episoade, pentru televiziunea franceză, filmul prezintă domnia lui William Cuceritorul, începând cu recunoaşterea sa ca duce de Normandia şi până la încoronarea sa ca rege al Angliei, după cucerirea acesteia, în 1066.

Redactor: Marian Nicola


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
00:20 Documentar * Documentar (R)

MARELE RĂZBOI SUBTERAN (The Great Underground War, Germania, 2014),

Realizatori: Paul Russell, Andrea Vogt

Seria reconstituie incredibilele realizări inginereşti şi tehnicile de supravieţuire din timpul a cinci bătălii legendare-Ypres, Somme, Vauquois, Monte Paterno, Col Di Lana-purtate în subteran în Primul Război Mondial-cu ajutorul unor arhitecţi, istorici şi experţi din Regatul Unit, Germania, Austria şi Franţa-care explorează tunelurile şi buncărele din Alpii italieni până în câmpiile Flandrei.

Episodul. 3: Vauquois, deal al morţii

Folosind un labirint subteran de galerii şi tuneluri, trupele germane şi franceze s-au luptat timp de trei ani prin provocarea unor explozii masive, Povestea este reconstituită datorită conservării jurnalelor lui Herman Hoppe, un inginer german care a construit mare parte dintre tuneluri.

Redactor: Ştefan Asavei


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
01:10 Down the Road. Aventura

* Editia6 /8

Prezentator Mircea Radu

* Opt tineri pornesc într-o călătorie prin ţară, sub îndrumarea unui ghid,

Mircea Radu. Timp de opt zile, carismaticul prezentator îi însoţeşte pe cei opt tineri cu Sindromul Down care pornesc în aventura vieţii lor.

Martori la progresele făcute de tinerii participanţi, vom uita că în fiecare zi ei luptă cu percepţia societăţii.

Îi vom vedea independenţi, făcând chiar performanţă, iar împreună vom sărbători aventura, bucuria de a trăi şi de a dărui dragoste şi prietenie. Gesturile simple precum zâmbetul, îmbrăţişările şi cadourile simbolice vor deveni începând cu luna decembrie experienţe de neuitat care-ţi hrănesc sufletul şi schimbă mentalităţi.

Pe parcursul călătoriei, Mircea Radu devine cel mai bun prieten şi sfetnic în aventura lor, reuşind astfel ca împreună să treacă printr-o serie de experienţe de neuitat, care le vor schimba perspectiva asupra vieţii.

Producător general Maria Marinescu

Producător executiv Marie-Jeanne Ion

02:00 Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producător Dan Manoliu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
02:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

03:00* Drag de România mea!
Prima parte.R

Prima parte.R

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Jurnaliști: Adina Toderașcu, Andreea Baciu

Producător: Codruţa Prunariu

04:00 Drag de România mea!
Partea a doua.R

Partea a doua.R

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Jurnaliști: Adina Toderașcu, Andreea Baciu

Producător: Codruţa Prunariu

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Ora duminică 1 martie 2020
06:00 Drumul lui Leşe

Redifuzare

* Drumul lui Leşe este un program în care se îmbină armonios dezbaterea, monologul şi actul artistic ancorat în realitatea autohtonă şi universală. Este o emisiune croită în jurul unui personaj carismatic, care debordează de vitalitate şi care reuşeşte să transmită publicului mesaje clare, făcându-l, în acelaşi timp, cu umorul specific, să gândească şi să se redescopere.

Moderator Grigore Leşe

Redactori Sorina Soare, Sandrino Gavriloaia

Producător Sînziana Miloşoiu

Realizator Grigore Leşe

06:55 Imnul României

07:00 Universul credinţei

Universul credinţei (I)

Jurnaliști: Paula Tăbârcă, Ileana Gaiță, Cristina Andrei, Estela Dincă, Lucia Toader, Răzvan Bucuroiu, Rafael Udriște, Corneliu Vlad Matache, Ciprian Dumea, Daniel Vistorovschi.
Producător: Andrei-Victor Dochia

Transmisiune directa

08:00 Universul credinţei

Universul credinţei (II)

Jurnaliști: Paula Tăbârcă, Ileana Gaiță, Cristina Andrei, Estela Dincă, Lucia Toader, Răzvan Bucuroiu, Rafael Udriște, Corneliu Vlad Matache, Ciprian Dumea, Daniel Vistorovschi.
Producător Andrei-Victor Dochia

Transmisiune directa

09:00 Pro patria

09:30 Pescar hoinar

.Redifuzare

Prezintă: Eugen Roibu şi Ştefan Stoica

Producător şi realizator: Ligia Baboş

10:00 În grădina Danei

Jurnalist Magda Olteanu

Producător tv. Dana Constantinescu

10:35 Viaţa satului

Viaţa satului (I)

Prezentator Dana Constantinescu

Moderator Gabriel Gherghescu

Jurnalişti: Ovidiu Dinescu, Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Alexandru Popescu.

Producători tv: Gabriel Gherghescu, Cosmin Andrei

Producător coordonator Viorel Popescu

11:50 Minutul de agricultura

12:00 Viaţa satului

Viaţa satului (II)

Prezentator Dana Constantinescu

Moderator Gabriel Gherghescu

Jurnalişti: Ovidiu Dinescu, Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Alexandru Popescu.

Producători tv: Gabriel Gherghescu, Cosmin Andrei

Producător coordonator Viorel Popescu

13:00* Documentar * Documentar

MARELE RĂZBOI SUBTERAN (The Great Underground War, Germania, 2014),

Realizatori: Paul Russell, Andrea Vogt

Seria reconstituie incredibilele realizări inginereşti şi tehnicile de supravieţuire din timpul a cinci bătălii legendare-Ypres, Somme, Vauquois, Monte Paterno, Col Di Lana-purtate în subteran în Primul Război Mondial-cu ajutorul unor arhitecţi, istorici şi experţi din Regatul Unit, Germania, Austria şi Franţa-care explorează tunelurile şi buncărele din Alpii italieni până în câmpiile Flandrei.

Episodul. 4: Monte Paterno

Cea mai mare bombă aruncată asupra frontului italian a distrus jumătate dintr-un munte-punct strategic din Alpii Dolomiţi.

Redactor: Mirela Străinu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
13:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

14:00 Telejurnal

*Sport(inregistrat)*Meteo(inregistrat)

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Producatori Cristian Petru,Anamaria Panait

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

14:30 La un pas de Romania

*Redifuzare

Realizator Aura Dobre

15:00* Cucerirea Angliei

Film.Partea a II-a

Franţa-Elveţia-România, 1982

Regia: Sergiu Nicolaescu şi Gilles Grangier

Cu: Hervé Bellon, John Terry, Emanoil Petruţ, Mircea Albulescu, Marga Barbu

Dramă, film istoric. Realizat iniţial ca un serial în şase episoade, pentru televiziunea franceză, filmul prezintă domnia lui William Cuceritorul, începând cu recunoaşterea sa ca duce de Normandia şi până la încoronarea sa ca rege al Angliei, după cucerirea acesteia, în 1066.

Redactor: Marian Nicola


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
16:20 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

16:30 Invingatori Vremuri si Destine

Redifuzare

Eugen Doga

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Colesnic

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 CONEXIUNI

Producator Vali Iorga

Transmisiune directa

20:00* Telejurnal

* Ştiri

Prezintă Radu Andrei Tudor

Producători: Violeta Iorgulescu, Anamaria Panait

Transmisiune directă

*Sport (Montaj)

*Meteo (Montaj )

21:00 Eurovision 2020

* Finala naţională(I)

Anul acesta, Eurovision Romania 2020 #ealtceva.
O noua abordare, un nou început. Un prim pas spre reinventarea Eurovisionului românesc.

5 melodii, un singur artist, un show ce ne va reprezenta la Rotterdam. Juriul național şi publicul, în proporţie egală de 50%, vor decide melodia care va reprezenta România la Eurovision 2020. În caz de egalitate, publicul este cel care are ultimul cuvânt, voturile sale fiind cele decisive.
​ Regizor artistic Dan Manoliu

Manager proiect Elena Stirbescu

Producatori segment: Raluca Alecu, Ana Maria Mindu

Realizator Larisa Avram

Transmisiune directă

22:00 Eurovision 2020

* Finala naţională(II)

Regizor artistic Dan Manoliu

Manager proiect Elena Stirbescu

Producatori segment: Raluca Alecu, Ana Maria Mindu

Realizator Larisa Avram

Transmisiune directă

23:00 Eurovision 2020

* Finala naţională(III)

Regizor artistic Dan Manoliu

Manager proiect Elena Stirbescu

Producatori segment: Raluca Alecu, Ana Maria Mindu

Realizator Larisa Avram

Transmisiune directă

23:30* Cucerirea Angliei (R)

Film .Partea a II-a

Franţa-Elveţia-România, 1982

Regia: Sergiu Nicolaescu şi Gilles Grangier

Cu: Hervé Bellon, John Terry, Emanoil Petruţ, Mircea Albulescu, Marga Barbu

Dramă, film istoric. Realizat iniţial ca un serial în şase episoade, pentru televiziunea franceză, filmul prezintă domnia lui William Cuceritorul, începând cu recunoaşterea sa ca duce de Normandia şi până la încoronarea sa ca rege al Angliei, după cucerirea acesteia, în 1066.

Redactor: Marian Nicola


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
00:45 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

01:00 Documentar * Documentar (R)

MARELE RĂZBOI SUBTERAN (The Great Underground War, Germania, 2014),

Realizatori: Paul Russell, Andrea Vogt

Seria reconstituie incredibilele realizări inginereşti şi tehnicile de supravieţuire din timpul a cinci bătălii legendare-Ypres, Somme, Vauquois, Monte Paterno, Col Di Lana-purtate în subteran în Primul Război Mondial-cu ajutorul unor arhitecţi, istorici şi experţi din Regatul Unit, Germania, Austria şi Franţa-care explorează tunelurile şi buncărele din Alpii italieni până în câmpiile Flandrei.

Episodul. 4: Monte Paterno

Cea mai mare bombă aruncată asupra frontului italian a distrus jumătate dintr-un munte-punct strategic din Alpii Dolomiţi.

Redactor: Mirela Străinu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
01:50 Discover Romania

Producator Cecilia Melinescu

02:00 CONEXIUNI (R)

Producator Vali Iorga

03:00 Invingatori Vremuri si Destine (R)

Eugen Doga

04:30 La un pas de Romania

*R

Realizator Aura Dobre

05:00 Telejurnal Moldova (R)

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

RECOMANDĂRI